Dárkový poukaz na autoškolu

Přidáno 12/11/2014

Bylo a nebo Vám brzo bude 18? Nevíte co na Vánoce? Co takhle autoškolu pod stromeček?

Dárkový poukaz

Jelikož se blíží Vánoce, rozhodli jsme se, že vytvoříme dárkové poukazy pro Vaše blízké. Dárkový poukaz Vám rádi vydáme v naší autoškole, který bude adresovaný pro toho, komu chcete splnit sen a to naučit se řídit motorové vozidlo. Na dárkový poukaz v naší autoškole se vztahují stejné ceny jako za běžný výcvik na všechny skupiny. Platnost dárkového poukazu záleží na domluvě, ale maximální doba platnosti jsou 3 měsíce. Tzn. že se během tří měsíců musí žadatel přihlásit do výcviku.

Proto neváhejte, volejte, pište nebo nás navštivte v naší kanceláři a vyzvedněte si náš dárkový poukaz.

Nepřehlédněte také: Tip na vánoční dárek - kondiční jízda!

Vozík u skupiny B

Přidáno 16/03/2013
Přívesný vozík jednoosý

Pokud máte řidičský průkaz na skupinu B, máte možnost připojit k vozidlu přípojné vozidlo o max. hmotnosti 750 kg. S ohledem na nejasnosti, které se objevily po 19. 01. 2013 (po novelizaci zákona č. 361/2000 Sb.), by jsme zde rádi uvedli vyjádření Ministerstva dopravy.

Po 19. 01. 2013 je rozsah řidičského oprávnění skupiny B následující:

Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje jeho držitele k řízení motorového vozidla, jehož největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, s nejvýše 8 místy sezení kromě řidiče, ke kterému smí být připojeno přípojné vozidlo:

a) o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg
(tj. motorové vozidlo o max. hmotnosti 3 500 kg + přípojné vozidlo o max. hmotnosti 750 kg → celková hmotnost soupravy nepřesáhne 4 250 kg),

b) o největší povolené hmotnosti převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost jízdní soupravy nepřevyšuje 3 500 kg
(tj. motorové vozidlo o max. hmotnosti 3 500 kg + přípojné vozidlo o hmotnosti větší než 750 kg → celková hmotnost soupravy ale nepřesáhne 3 500 kg),

c) o největší povolené hmotnosti převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy převyšuje 3 500 kg, ale nepřevyšuje 4 250 kg, jedná-li se o řidičské oprávnění v rozšířeném rozsahu
(tj. motorové vozidlo o max. hmotnosti 3500kg + přípojné vozidlo o hmotnosti větší než 750 kg → celková hmotnost soupravy ale nepřesáhne 4 250 kg; rozšířený rozsah řidičského oprávnění získá řidič pouze na základě doplňovací zkoušky – tato skutečnost se následně vyznačí v řidičském průkazu harmonizovaným kódem 96).

K Béčku oprávnění na skútr

Přidáno 16/01/2013
Skútr Vespa

Od 19. ledna 2013 bude mít možnost každý řidič s oprávněním na skupinu B nasednout na větší skútr. Toto pravidlo platí pro řidiče i zpětně. V řidičáku se změna neprojeví, proto nemusíte chodit na úřad s výměnou.

Podmínkou však je, aby měl skútr automatickou převodovku, výkon motoru do 11 kW a objem do 125 ccm3.

Výhodou provozu na skútru ve městě je nižší spotřeba, zmenšení nadměrné dopravy a jistá skladnost při parkování. My doporučujeme lidem, kteří na motocyklu ještě neseděli, koupit si alespoň jednu kondiční jízdu a vyzkoušet si jízdu na motorce dřive, než vyrazí do provozu. A to i lidem vlastnící řidičské oprávnění Am (do 50 ccm3), jelikož změna oproti malým motocyklům je větší váha a rychlost. Toto však není nařízení, ale pouze naše doporučení.

Dříve než nasednete na motocykl Vám doporučujeme si přečíst článek Motorky a nehody. Důležitým faktorem jízdy na motocyklu je zvládnutí řízení motocyklu, přizpůsobení rychlosti technickému stavu vozovky a dání přednosti v jízdě!

Proto Vám přejeme mnoho šťastných a hlavně bezpečných kilometrů na silnicích. Ať už za volantem automobilu nebo řídítky motocyklu.

Tip na vánoční dárek - kondiční jízda

Přidáno 10/12/2012

Připravili jsme pro Vás možnost koupit kondiční jízdu pro Vaše známé a darovat ji pod vánoční stromeček formou dárkového poukazu.

Je to vhodná varianta pro řidiče, kteří dlouho neřídili nebo se bojí sednout za volant. Formou dárkového poukazu od nás dostanete kondiční jízdu, která trvá hodinu a půl, kde postupně projedeme různé úseky, které mohou dělat potíže. Záleží pak již na domluvě, jestli budete chtít procvičit jízdu jen na parkovišti, frekventovaných silnicích a nebo třeba couvání.

Cena je stejná, která je uvedená v ceníku a nevztahují se na ni žádné další poplatky. Dárkový poukaz si můžete prohlédnout v předchozím článku Dárkový poukaz na autoškolu.

Proto neváhejte a kontaktujte nás telefonicky 777 774 573, emailem info@autoskolaelias.cz nebo osobně u nás v kanceláři na ulici Cejl 66, Brno.

Časté dotazy komisařů u zkoušky

Přidáno 16/11/2012

Dnes se podíváme na časté dotazy zkušebních komisařů při závěrečné zkoušce z technické části. Může se stát, že se naučíte pilně všechny otázky z učebnice, ale nějaký komisař se zeptá na nějakou zvídavou otázku. A přesně tyto otázky se snažíme shromažďovat a nyní je Vám touto formou poskytnout.

Pojistky

 • Jak je rozeznáme?
 • Jakou zvolit, když nemáme stejnou hodnotu? Nižší - vyšší?
funkce_pojistek_v_elektricke_soustave_vozidla.jpg

V učebnicích je uváděno, že pojistky rozeznáme podle barev, avšak tato odpověď dle některých komisařů nemusí být úplná. Mohou Vás zaskočit faktem, že když si pojistky koupíte u „Ťamanů”, tak se barvy můžou lišit. Proto je nutné říci, že pojistky se uvádí v ampérech a mají každá svou hodnotu.

Pokud se nám náhodou stane, že v autě nemáme pojistku stejné barvy nebo stejné hodnoty, můžeme pojistku vyměnit, ale pouze za nižší hodnotu! V opačném případě při zkratu by nám auto mohlo vyhořet.

Povinná výbava

 • Co kontrolujeme u lékárničky?
 • Co použít místo rezervy?
 • Jaký má tlak rezerva?
 • Kdy používáme trojúhelník?

Zdánlivě nejlehčí otázka se může stát těžkou při položení těchto otázek. Nás však už nezaskočí. U lékárničky je důležité kontrolovat datum platnosti, jelikož obsah podléhá zkáze.

Místo rezervy se dá použít i přípravek (sprej) pro bezdemontážní opravu. Avšak tento přípravek se dá použít jen tehdy, pokud to výrobce vozidla povolí. I zde platí, že po aplikování musíme co nejdříve dojet do servisu.

Důležité je vědět, že rezerva je natlakovaná na co největší možnou hranici povolenou výrobcem vozidla.

Setkali jsme se s faktem, že u trojúhelníku nestačí říci, že se položí za auto 50 - 100 metrů. Komisař navrhne 3 možnosti nastavení trojúhelníku:

 1. Na dálníci - 100 metrů.
 2. Mimo obec - 50 metrů.
 3. V obci - Záleží na okolnostech!

Může se stát, že auto v obci zastaví 10 metrů za křižovatkou, a tak místo toho, aby jsme krokovali 50 metrů od auta, kde skončíme před křižovatkou, tak položíme trojúhelník za křižovatku.

Posilovače řízení a brždění

 • Kdy fungují?
 • Můžu řídit bez posilovačů?

Komisař Vám dá následující příklad: „Jedu 60 km/h z kopce v Tatrách, široká silnice, sem tam nějaká dlouhá zatáčka, můžu vypnout motor? Budu potřebovat posilovač řízení a brždění?”

Posilovač řízení se nad 30/40 km/h vypne, jelikož už není potřeba. Slouží tedy pro vyjíždění, parkovaní, prostě všude tam, kde otáčíme koly v nízké rychlosti. Proto ho v tomto příkladu používat nemusíme.

Posilovač brždění potřebovat budeme, jelikož pokud nejsme statní svalovci a nemáme pevné nohy, bude se nám hůře brzdit. Účinnost brzd bez posilovače se zkrátí až na 30%. Samozřejmě se auto dá zastavit bez posilovače brždění, ale musíme na to vynaložit obrovskou sílu.

Žárovky

Poslední perličkou jsou žárovky. Může se nám stát, že je budeme vyměňovat kus za kus, stejné hodnoty, ale stále nám nebudou fungovat. Co s tím? Odpověď je jednoznačná. Zkusit vyměnit pojistku.